ABC Akademii Juniora

A Adaptacja– jednym z trudniejszych procesów, z jakim spotyka się dziecko na początku swojej przedszkolnej kariery, jest przystosowanie się do nowego miejsca, nowych ludzi i warunków, z którymi wcześniej nie miało styczności. Jedne dzieci potrzebują kilku dni na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu, innym zajmuje to nawet dwa lub trzy miesiące. Aby zapewnić Dzieciom jak najłatwiejszy start w nowym miejscu, jakim jest Przedszkole a Rodzicom poczucie, że zostawiają Malucha w „dobrych rękach” –zapraszamy do udziału w zajęciach adaptacyjnych.. W zależności od potrzeb i sytuacji tak organizujemy pierwsze dni pobytu Dziecka w Przedszkolu, aby ten okres był łagodnym przejściem od indywidualnej zabawy w domu z Mamą, Tatą lub Babcią do edukacji przedszkolnej i zabawy w grupie. Nasze zajęcia pozwalają oswoić się Dziecku z nową formą aktywności, nowym rytmem dnia, nowymi osobami, które pojawią się w jego życiu. Nie bez znaczenia jest wygląd całej placówki przedszkolnej. Przyjazne kolory ścian, przytulne i budzące poczucie bezpieczeństwa sale pomogą Dzieciom poczuć się komfortowo, co znacznie ułatwi im odnalezienie się w nowym miejscu.

B Bezpieczeństwo – dokonując wyboru przedszkola dla swojego Dziecka na pewno szczególną uwagę zwracacie Państwo na aspekty związane z bezpieczeństwem. W Przedszkolu Akademia Junioradokładamy wszelkich starań, aby zapewnić Dzieciom bezpieczny pobyt w naszej placówce. Nasz budynek spełniają normy, jakie polskie prawo przewidziało dla placówek tego typu. Elementy wykończeniowe, zabudowane kaloryfery, certyfikowane meble i zabawki, zamknięty plac zabaw (wyłącznie do dyspozycji naszych Dzieci), uzgodniony z Państwem sposób odbioru Dziecka z Przedszkola, procedury wewnętrzne dotyczące postępowania w nagłych wypadkach, obowiązkowe ubezpieczenie NNW itp.– wszystko to ma służyć bezpieczeństwu naszych Dzieci.

C Choroby– niestety każde Przedszkole to miejsce, w którym infekcje i typowe choroby wieku dziecięcego rozprzestrzeniać się mogą wyjątkowo szybko i Dzieci uczęszczające do przedszkola są narażone na nie niezależnie od starań naszych. Dlatego w sposób wyjątkowy dbamy o to, aby choć trochę zminimalizować skutki pojawienia się wirusów i bakterii w naszym przedszkolu. Przede wszystkim zwracamy się z gorącą prośbą do wszystkich Rodziców, aby nie przyprowadzali do przedszkola Dzieci chorych. Ciocie zwracają uwagę na stan zdrowia Dzieci pozostających pod naszą opiekę i jeśli stan zdrowia Dziecka będzie budził wątpliwość, są one zobowiązane do powiadomienia Rodziców o sytuacji.

D Dzień Przedszkolaka– zależy nam na tym, aby każdy dzień w naszym Przedszkolu był wyjątkowy, aby każdego dnia działo się coś interesującego, o czym Dzieci opowiadają w domu Rodzicom z wypiekami na twarzy. Chcemy, aby Dzieci codziennie uczyły się nowych rzeczy, poznawały nowe miejsca i ciekawych ludzi. Dzień w Przedszkolu Akademia Juniora jest tak skonstruowany, aby przed obiadem, czyli w porze, kiedy Dziecko najchętniej się uczy odbywały się zajęcia edukacyjne. Rodzice, po uprzednim zgłoszeniu wychowawcy, mogą zobaczyć jak wygląda „prawdziwy” dzień w naszym Przedszkolu i uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych.

E Edukacyjny Program– realizowany przez Przedszkole Akademia Juniora program edukacyjny nadzorowany jest przez kuratorium oświaty i jest zgodny z obecnie obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie Podstawy programowej wychowania przedszkolnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego (Dz. U. z dnia 15 Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 roku).

F Fajne Przedszkole– to takie, do którego Dziecko idzie chętnie codziennie rano a w piątek po południu jest mu przykro, że przez dwa dni nie zobaczy ulubionych cioć i kolegów. W Przedszkolu Akademia Juniora dbamy o to, aby zajęcia dla Dzieci były różnorodne, ciekawe i dostosowane do wieku i zainteresowań Dzieci. Zależy nam na tym, aby czas spędzony w Przedszkolu był miłym wspomnieniem dla Dzieci na długie lata.

G Grupy – w naszym przedszkolu Dzieci bawią się i pracują w grupach różnorodnych wiekowo. Przebywanie w grupie mieszanej ma znaczący wpływ na rozwój społeczny dziecka. Zajmując coraz to inną pozycję społeczną dziecko staje się osobą coraz bardziej odpowiedzialną, kompetentną, czuje się potrzebne, przez co wzrasta jego poczucie wartości i odpowiedzialności. Szybciej dostrzega i rozumie zróżnicowane potrzeby i zasady współżycia. Edukacja społeczna jest szybsza i skuteczniejsza. Dzięki grupom mieszanym, Dziecko przebywa w naturalnym środowisku, zróżnicowanym, lecz rzeczywistym, najbardziej odpowiednim dla jego rozwoju, uczy się nie tylko od równolatków, ale także od młodszych i starszych dzieci.

H Higiena – nikomu nie trzeba mówić jak ważną sprawą są czyste ręce i zęby. Zachęcamy Dzieci do częstego mycia rąk (obowiązkowo przed posiłkami czy po skorzystaniu z toalety) i mycia zębów po posiłku. Nasze toalety i łazienki są dostosowane do potrzeb i wzrostu Dzieci. Rodziców prosimy o przygotowanie zestawu do pielęgnacji zębów. Każde Dziecko ma w Przedszkolu swój (podpisany) kubeczek ze szczoteczką i ulubioną pastę do zębów.

I Imprezy okolicznościowe i inne ciekawe wydarzenia – Przedszkolaki w Akademii Juniora mają okazję brać udział w wielu uroczystościach, takich jak: pasowanie na Przedszkolaka, wizyta Świętego Mikołaja, Jasełka, Dzień Babci i Dziadka, Spotkania Wielkanocne, Dzień Rodziny, Dzień Dziecka. Na terenie naszego przedszkola odbywają się nie tylko imprezy okolicznościowe. Zapraszamy także teatrzyki, artystów dających koncerty muzyczne, interesujące osoby opowiadające Przedszkolakom o swoich zawodach. Organizujemy także święta przedszkolne związane z tradycjami i zwyczajami takie jak Andrzejki czy Dzień Pryma Aprilis. Dbamy o to, by wszystkie wydarzania i imprezy odbywające się w naszym przedszkolu były źródłem wielu ciekawych i wartościowych doświadczeń dla Dzieci.

J Jedzenie – dieta dzieci powinna być zrównoważona odżywczo odpowiednio dla danego wieku, urozmaicona i oparta o produkty wysokiej jakości. Wdrażamy normy HACCP zgodnie z wytycznymi Sanepid. Jadłospisy są ułożone w 4 zestawach, dostosowanych do wymagań żywieniowych dzieci w wieku przedszkolnych oraz do pory roku. Nasze Przedszkolaki nie są zmuszane do jedzenia. Zachęcamy je natomiast do próbowania nowych dań, aby w ten sposób mogły kształtować swoje upodobania kulinarne. Dzieci w grupie łatwiej przełamują bariery w spożywaniu nowych produktów. Obserwując rówieśników, potrafią sięgnąć nawet po produkty nielubiane. Napoje lub wodę podajemy na każdą prośbę dziecka. Posiłki nie są limitowane, maluchy jedzą tyle, ile chcą. Tygodniowe menu jest wywieszane do wglądu Rodziców na głównej tablicy ogłoszeniowej Przedszkola.

K Kadra Przedszkola Akademia Juniorakwalifikacje nauczycieli i wychowawców zatrudnianych w przedszkolu są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu. kształcenia nauczycieli. Naszą kadrę pedagogiczną tworzy zespół wykształconych, młodych i kreatywnych nauczycieli. Przedszkole zatrudnia do grupy młodszej trzy wychowawczynie, do grupy starszej dwie wychowawczynie. Nauczyciele wychowawcy odpowiedzialni są w głównej mierze za realizację programu edukacyjnego, za organizację pracy dydaktyczno – wychowawczej, za monitorowanie osiągnięć i postępów (w tym także edukacyjnych) Dzieci, za współpracę z Rodzicami i specjalistami zatrudnianymi przez przedszkole. W przedszkolu Akademia Juniora Dzieci do swoich wychowawczyń zwracają się per Ciociu.

L Leżakowanie – nie jest obowiązkowe , choć oczywiście dla Dzieci, które tego potrzebują jest zaplanowany czas na drzemkę. Podczas poobiedniej przerwy na odpoczynek Dzieci, na specjalnych leżakach, słuchają muzyki relaksacyjnej lub czytanych bajek. Część z nich zaśnie, część może kontynuować cichą zabawę. Kwestia drzemki jest bardzo indywidualną sprawą i dobrze jest ją ustalić z wychowawcą grupy.

M Meble i wyposażenie – zapewne podczas oglądania przedszkola zwracaliście Państwo uwagę na meble, zabawki i inne akcesoria znajdujące się w nim. Wszystkie nasze meble kupowane są w sklepach specjalizujących się w produkcji i dystrybucji mebli do przedszkoli i innych placówek edukacyjnych. W związku z tym spełniają one wszelkie przewidziane prawem normy (obecnie większość norm na meble dziecięce dostosowana jest do unijnych wymogów). Dzięki właściwie dopasowanym szafkom, krzesłom czy stolikom Dziecko może samodzielnie sięgać po zabawki ustawione na półkach, a podczas pracy przy stole, czy posiłku ma prawidłową postawę. Podobnie wyposażenie naszego placu zabaw jest zgodne z obowiązująca w Polsce normą bezpieczeństwa.

N Natura i Przyroda w naszym Przedszkolu – świat przyrody jest dla Dziecka bogatym źródłem wrażeń, przeżyć i aktywnego działania. Naszym Przedszkolakom stwarzamy możliwość

naturalnego kontaktu ze światem przyrody. Spacery i wycieczki dostarczają dzieciom wielu przeżyć estetycznych, wzbogacają i uściślają wiadomości dzieci, kształcą procesy myślowe, wyrabiają również zrozumienie dla pracy ludzkiej, utrwalają wiadomości o zwierzętach i roślinach, rozbudzają zainteresowanie przyrodnicze.

O Opieka Specjalistów – Dzieci w naszym przedszkolu objęte są opieką logopedy, współpracujemy także z poradnią psychologiczno -pedagogiczną. Współpraca ze specjalistami polega na pomocy w rozpoznawaniu możliwości rozwojowych Dziecka, a w razie potrzeby na podejmowaniu wczesnej fachowej interwencji. Nasi specjaliści prowadzą konsultacje z nauczycielami, obserwują Dzieci, pomagają w rozwiązywaniu trudnych problemów.

P Prace Dzieci / Galeria – w naszym przedszkolu Dzieci często wykonują prace „artystyczne”, którą z dumą mogą pokazać Rodzicom. W pracy z Dziećmi wykorzystujemy różne techniki: od tradycyjnych kredek, farb i plasteliny po węgiel, kaszę i ciasto solne… Zapraszamy Państwa do oglądania Galerii prac Dzieci, którą można podziwiać na ścianach naszego przedszkola i na naszej stronie internetowej.

R Rodzice w życiu Przedszkola – chcielibyśmy, abyście odgrywali Państwo istotną rolę w życiu naszego przedszkola. Przede wszystkim zapraszamy na przedszkolne uroczystości takie jak Pasowanie na Przedszkolaka, Dzień Babci i Dziadka, zakończenie roku szkolnego itp. Dzielcie się z nami swoimi pomysłami; liczymy na Waszą kreatywność i zaangażowanie, a także na Waszą pomoc np. przy organizacji „spotkań z ciekawymi ludźmi”. Może w rodzinie bądź wśród Waszych znajomych jest ktoś, kto wykonuje ciekawą pracę, jest sportowcem, alpinistą, malarzem, artystą i chciałby opowiedzieć o sobie naszym Dzieciom . Jesteśmy do Państwa dyspozycji; wierzymy w hasło „Jeśli jesteś zadowolony z naszych usług – powiedz o tym znajomym; jeśli nie – powiedz nam”.

S Spacery i Świeże Powietrze – na dworze musi być wyjątkowo brzydko, mokro, zimno i ponuro, żeby Dzieci nie wyszły na krótki spacer czy nie bawiły się na placu zabaw. Staramy się, aby codziennie Maluchy, choć przez godzinę, korzystały z uroków zabawy na świeżym powietrzu. Rodziców prosimy o przygotowanie odpowiedniego do danej pory roku ubrania (jeśli trzeba ciepłych czapek, skarpetek, kombinezonów) i kosmetyków (kremy z filtrem latem; kremy na mróz – zimą).

T TV w Przedszkolu Akademia Junioraa raczej jego brak. W naszej placówce nie znajdziecie państwo telewizora. Ale naszym Przedszkolakom telewizor nie jest potrzebny, mają masę atrakcji w ciągu dnia a czytanie bajek z powodzeniem zastępuje ich „apetyt” na niezwykłe historie.

U Ubranie do Przedszkola – ma być przede wszystkim wygodne i w miarę możliwości dostosowane do umiejętności Dziecka. Oczywiście nasze Ciocie pomogą Dziecku zawiązać buty czy zapiąć kurtkę, ale im mniej skomplikowanych zapięć, wiązań i sznurowań tym Dziecko czuje się pewniej, jest bardziej bardziej samodzielne. Uprzedzamy także Rodziców, że w przedszkolu podczas zabawy czy zajęć plastycznych łatwo o zaplamienie ulubionej bluzy czy sweterka – radzimy więc wyjściowe ubranie zostawić na niedzielny spacer z Rodzicami . Zachęcamy także do ubierania Dziecka „na cebulkę”. Podczas zabawy nietrudno bowiem o przegrzanie a zawsze łatwiej zdjąć jedną warstwę niż biegać cały dzień w grubym swetrze. Przy przygotowywaniu wyprawki do Przedszkola nie wolno zapomnieć o dodatkowym komplecie ubrania na zmianę (w zależności od pory roku) – w końcu wypadki zdarzają się nawet najlepszym!

W Wycieczki – program wycieczek dostosowany jest przede wszystkim do wieku Dzieci. Chcemy, aby Przedszkolaki poznawały ciekawe miejsca i uczestniczyły w życiu kulturalnym miasta.

Z Zabawki – wszystkie zabawki i materiały edukacyjne w przedszkolu Akademia Juniora są dostosowane do wieku przebywających u nas Dzieci, mają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa, ponieważ kupowane są w specjalistycznych sklepach. Dzieci mogą przynosić do przedszkola swoje ulubione misie, lalki, samochodziki czy klocki, aby pobawić się nimi z kolegami. Oczywiście zakładamy, że także i te zabawki są bezpieczne, nie mają małych elementów niebezpiecznych dla Dzieci. Zwracamy Państwu jednak uwagę, że jak to czasami bywa przy wspólnej zabawie – zabawka może ulec uszkodzeniu, a klocki mogą się „zgubić”. Prosimy więc, aby Dzieci nie przynosiły do przedszkola wyjątkowo drogich zabawek.